Starostlivosť o obuv

V našej predajni nájdete obuv z rôznych materiálov a rôznych spracovaní.

Typy materiálov: Koža a Syntetika

Pod kategóriu KOŽA patrí všetko kožené, či už je to klasická hladká koža, alebo v poslednej dobe veľmi obľúbená brúsená koža (SEMIŠ), ktorá je oveľa mäkšia a rýchlejšie sa prispôsobí vašej nohe.

Pod kategóriu SYNTETIKA patrí všetko, čo nie je PRAVÁ koža. To znamená textil, EKO-koža a rôzne iné druhy syntetických materiálov.

TAKMER vždy sa obuv skladá z kombinácie rôznych materiálov…

Ale ako ich správne ošetrovať, aby boli čo najdlhšie „ako nové“?

V prvom rade vždy treba IMPREGNOVAŤ! Univerzálny impregnačný sprej, ktorý si môžete zakúpiť aj u nás v predajni, je ten najšikovnejší a najlepší pomocník, akého si môžete priať. Je určený na akékoľvek spracovanie a typ materiálu, takže si nemusíte lámať hlavu, z čoho máte vlastne topánky vyrobené. Výhod takého univerzálneho impregnačného spreja je hneď niekoľko:

 1. nie je len na obuv, ale na všetko čo si chcete chrániť pred nepriaznivými vplyvmi počasia (bunda, dáždnik, kabelka, peňaženka atď.)
 2. jeho použitie už ani nemôže byť jednoduchšie
 3. ľahko ho zoženiete v ktoromkoľvek obchode či drogérii a nestojí veľa peňazí
 4. vďaka tomu, že je bezfarebný, môžete ho bezstarostne použiť na všetko

Ako to funguje?

Po zaschnutí vytvorí sprej súvislú vrstvu, ktorá odpudzuje vodu, chráni materiál pred vyblednutím farieb, nedovolí špine aby sa zažrala hlboko do materiálu – uľahčuje následné čistenie a fixuje farbu v materiáli aby po zmoknutí nebol povrch fľakatý.

Ako na to?

 • Pred použitím treba sprej pretrepať. Po odstránení uzáveru zo spreja, ho nastriekate na topánky (alebo iný produkt)…
 • Odporúčame si topánku nasadiť na ruku a následne celý jej povrch (zhora až ku podrážke – celý povrch aj so šnúrkami až po podrážku) nastriekať zo vzdialenosti asi 15cm až 20cm, aby sa vytvorila súvislá mokrá vrstva.
 • Po nastriekaní je potrebné túto vrstvu nechať zaschnúť – najlepšie na dobre vetranom mieste.
 • NIKDY túto vrstvu neutierajte, ani inak nenarušte – po zaschnutí sa stáva neviditeľnou a plne účinnou.
 • Keď sa obuv zašpiní, jemnou stranou špongie ju vyčistite (môžete použiť aj jemný neagresívny prípravok, ktorý nepoškodí farbu a materiál), následne obuv opláchnite a nechajte uschnúť pri izbovej teplote.
 • Po uschnutí obuv opäť naimpregnujte.
 • UPOZORNENIE: pred príchodom daždivého počasia, ako aj počas, je nutné impregnovať obuv častejšie, aby mal sprej žiadané účinky.

Brúsená koža:

V poslednej dobe je semišová obuv veľmi obľúbená, vďaka jej vlastnostiam a jemnému vzhľadu. Preto sa jej netreba báť a s hrdosťou ju môžete nosiť, aj v období JESEŇ-ZIMA, aj v období JAR-LETO. Čo sa týka ošetrovania, je to rovnaké ako pri ostatných materiáloch. IMPREGNOVAŤ JE ZÁKLAD. A keď po čase farba vybledne, na oživenie môžete použiť Renovator sprej, ktorý je dostupný v našej predajni.

Renovator sprej má rovnaké účinky ako univerzálny impregnačný sprej, ale je farebný, takže vaše topánky oživí a budú ako nové. Máme ho v dvoch farbách: hnedej a čiernej. To znamená, že fľaky od soli alebo vyblednuté topánočky už nie sú žiadny problém.

Ako sa používa?

 • Postup je rovnaký ako pri univerzálnom impregnačnom spreji – s malým rozdielom. Treba dbať na to, aby všetky časti topánky, ktoré nie sú danej farby (napríklad hnedá/biela podrážka pri čiernych topánkach), boli prekryté a chránené.
 • UPOZORNENIE: odporúčame si pri aplikácii spreju, chrániť pokožku napríklad gumenými rukavicami.

Hladká koža a hladká eko (syntetická) koža sú klasika.

Aj tu platí, že impregnovanie je základ. Avšak, hladkú kožu môžete ošetrovať aj špeciálnym krémom určeným na obuv. V repertoári máme čierny, hnedý a bezfarebný-neutrálny. Výhoda krémov je, že oživia farbu obuvi, prekryjú drobné poškodenia a škrabance, sú odolné voči vode, a zároveň kožu premastia, čím predĺžia jej životnosť.

Ako ich aplikovať:

 • Postup je jednoduchý. Krém pomocou špongie alebo handričky aplikujte na celý povrch topánky. Doslova ju nakrémujete.
 • Po kvalitnom rozotrení krému ho treba nechať, aby uschol a koža ho absorbovala.
 • Ak sa jedná o lesklé topánky, môžete ich po zaschnutí krému vyleštiť čistou suchou handričkou, alebo použiť špongiu na leštenie.

A nakoniec tu máme ŠPONGIU NA LEŠTENIE

 • Jej použitie je jednoduché a veľmi praktické.
 • Môžete ju použiť na preleštenie akýchkoľvek topánok, ktorejkoľvek farby, ale aj na rýchle odstránenie drobných nečistôt, keď sa ráno ponáhľate do práce.

Ak Vám niečo nie je jasné, alebo sme na niečo zabudli, neváhajte nás kontaktovať e-mailom, na facebooku alebo na tel. č. 02/55 42 36 25

Zdieľaj cez: